Vlevo dole

Vlevo dole

Seznam Zprávy

Politické kauzy, boje o vliv i šeptanda z kuloárů Sněmovny. Podcast Lucie Stuchlíkové a Václava Dolejšího o zákulisí české politiky. Každý týden na Seznam Zprávách.

Kategorie: Zprávy a Politika

Poslechněte si nejnovější díl:

Zatímco ve Spojených státech vyšetřují, co vedlo dvacetiletého muže k atentátu na Donalda Trumpa, v Česku už má spousta politiků jasno. A některé teorie, podobně jako v případě střelby na Roberta Fica, jsou vskutku odvážné.


Například nový europoslanec Filip Turek za Motoristy z útoku na Trumpa viní „liberální dobytky“. Podle exprezidenta Václava Klause byl zase atentát „pokusem prodloužit válku na Ukrajině, zvýšit závody ve zbrojení a přiblížit nás k celosvětovému konfliktu“.

„Za prvé mi to přijde paranoidní, vidět za skutky vyšinutých frustrovaných šílenců nějakou velkou ideologii. A za druhé, i když je to klišé, tak bych čekal, že politici budou spíše krotit emoce, aby zastavili spirálu nenávisti ve společnosti, nikoliv mluvit o dobytcích,“ komentuje Václav Dolejší.

Podcasteři rozebírají, že vyhrocená atmosféra je stále víc znát také v české politice, kde řada politiků běžně čelí výhrůžkám. Třeba Andrej Babiš před prezidentskými volbami dokonce dostal obálku s prázdnou nábojnicí, šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nebo pirátská poslankyně Olga Richterová opakovaně dostávají nenávistné a výhrůžné dopisy.

Naposledy poslankyni ODS Evu Decroix pronásledoval a urážel neznámý agresivní muž na pražském Malostranském náměstí, pomohl jí až opoziční poslanec z ANO Jiří Mašek.

Nenávist se ovšem nevyhýbá ani komunální politice - nepříjemnosti si prožila pražská zastupitelka Kristýna Drápalová, kterou sledovali, zastrašovali a vyhrožovali.

„Dlouho jsme se uklidňovali, že u nás se nestřílí, protože přece nejsme barbaři a že my na politiky nadáváme u piva nebo maximálně na ně házíme vajíčka. Atentát na Fica na sousedním Slovensku nebo masakr na filozofické fakultě nám ukázaly, že tahle iluze se rozplynula,“ říká v podcastu Lucie Stuchlíková.

Vozí Alexandr Vondra Filipa Turka i na kroužky? Dá se přežít dovolená bez aplikací předpovídajících počasí? A měli by lidé nad sto let mít zakázáno kandidovat do politických funkcí? Poslechněte si aktuální Vlevo dole!

----

 • Vlevo dole řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne.
 • Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie) a Václav Dolejší (@VacDol), reportéři Seznam Zpráv.
 • Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu Seznam Zpráv, na Podcasty.cz nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci. 
 • Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.  
 • Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram.
 • Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Předchozí díly

 • 330 - Česká paranoia kolem atentátu na Trumpa. Kdo z politiků kalí vodu? 
  Wed, 17 Jul 2024
 • 329 - Překvapení sezony: Starosta s eurem, nebo Pirátka s čauky mňauky? 
  Wed, 10 Jul 2024
 • 328 - Horké hlavy: Najdou Piráti odvahu odejít z vlády? 
  Wed, 03 Jul 2024
 • 327 - Babiš+Fico+Orbán. Kdy ANO opustí první europoslanci? 
  Wed, 26 Jun 2024
 • 326 - Reaktor: Luxusní byt, majáček, náhrady. Je ministr Bek papaláš? 
  Fri, 21 Jun 2024
Zobrazit další díly

Další podcasty žánru zprávy a politika

Další mezinárodní podcasty žánru zprávy a politika

Vyberte žánr podcastu